Using rounded atomic masses (Ca=40, C=12, O=16), what is the molar mass of calcium carbonate (CaCO3)?

A) 116 g/mol

B) 84 g/mol

C) 101 g/mol

D) 100 g/mol

Answer: D

Explanation: Molar mass is the sum of atomic masses multiplied by the number of each atom. For CaCO3, add 1×40 + 1×12 + 3×16 to obtain 100 g/mol.

Scroll to Top